DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE
Tłumnie przybyli mieszkańcy wspólnie z władzami gminy oraz zaproszonymi gośćmi dziękowali rolnikom za tegoroczne plony. Uroczystość rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczenicy. Ceremoniał dożynkowy w amfiteatrze gminnym poprzedził barwny korowód, który przeszedł od kościoła do amfiteatru gminnego. Starostami tegorocznych Dożynek byli Aleksandra Nieśmiałek i Mirosław Stańczyk, mieszkańcy Karlina. Rolę gospodarza pełnił wójt gminy Marceli Piekarek. - To jeden z najpiękniejszych dni w życiu każdego rolnika. Wszyscy zbieramy się i dziękujemy za te wspaniałe plony, opiekę Matki Bożej oraz błogosławieństwo Pana Boga. Pamiętamy o ich ciężkiej pracy i wyrażamy swoją wdzięczność za ich trud – dziękował ze sceny wójt. W tym roku tradycyjny wieniec dożynkowy przygotowały panie z KGW w Karlinie. Wieniec wraz z dożynkowym bochenkiem chleba został uroczyście przekazany gospodarzowi gminy. Wójt Piekarek razem z starostami rozdawali obecnym w amfiteatrze gościom kawałki chleba z tegorocznej mąki. W tym roku tradycja przeplatała się z nowoczesnością. – Scena amfiteatru była areną pionierskiego na skalę województwa eksperymentu, telemostu Ujazd-Moszczenica – mówi prof. Marcin Korytkowski, współpracujący z gminą przy projektach IT. Dzięki łączu światłowodowemu, które jest efektem projektu E-Leader po obu stronach ekranu życzenia dla uczestników odbywających się w Ujeździe i Moszczenicy dożynek przekazywali sobie: wójt Artur Pawlak i starosta Mirosław Kukliński a z drugiej: wójt gminy Moszczenica Marceli Piekarek i poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Radziszewska. Po dożynkach odbył się Przystanek Folklor. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Grabowski. Dożynkom tradycyjnie towarzyszyła prezentacja kół gospodyń wiejskich działających na terenie gminy oraz wstępy artystyczne. Po Dożynkach odbył się Przystanek Folklor. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Grabowski.
SŁONECZNY FESTYN 2018
Tym razem pogoda nie przeszkodziła komikom z Formacji Chatelet zaprezentować swojego programu kabaretowego. 11 sierpnia 2018 roku moszczenicki amfiteatr gościł jednak nie tylko kabaret, lecz byliśmy też świadkami występu Mateusza Żerka wraz z zespołem, zaś na koniec goście bawili się na karaoke z DJ-em Kopytem w rytmach lat 90.
MOTOFESTYN 2018
To była VIII edycja tej popularnej w regionie imprezy. W Moszczenicy można było podziwiać m.in. Marcina Głowackiego, mistrza świata w stuncie motocyklowym. Głowacki nazywany "Polish Ninja" zachwycił widzów niesamowitymi akrobacjami, m.in. staniem na głowie w tracie jazdy. Oprócz mistrzowskich pokazów stuntu można było zobaczyć drift, czyli jazdę w kontrolowanym poślizgu w wykonaniu Holy Drift, pokazy sztuki walki szkoły Akido Akikai czy akcję ratowniczą w wykonaniu strażaków. Zespół Jacy Tacy Moszczenicy zaprosił na tradycyjne puszczanie wianków i ognisko. Gwiazdą wieczoru była grupa D-Bomb. Motofestynowi towarzyszyła zbiórka krwi zorganizowana przez moszczenicki klub HDK PCK. Zebrano 7200 ml krwi. W niedzielę drugiego dnia można było podziwiać zabytkowe samochody m.in. amerykańskie mustangi. Niestety padający deszcz pokrzyżował plany organizatorów, którzy zmuszeni byli odwołać występy Formacji Chatetlet i Agaty Michalskiej z The Others. Artyści przyjadą do Moszczenicy w innym terminie.
KONCERT UPAMIĘTNIAJĄCY 13 ROCZNICĘ ŚMIERCI ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
22 kwietnia 2018 roku o godz. 16.30 w kościele parafialnym w Moszczenicy odbył się uroczysty koncert upamiętniający 13 rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Organizatorami byli: Parafia pw. Podwyższenia Świętego Krzyża oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy. Wydarzenie miało charakter słowno-muzyczny i zatytułowane było: „To przemijanie ma sens…”. Poezję Jana Pawła II recytowali Katarzyna Jędrusińska oraz Łukasz Toma. Całość uświetnił przyjęty entuzjastycznie występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Piotrkowa Trybunalskiego pod dyrekcją pana Roberta Fijałkowskiego. Nie obyło się bez bisów. Wspaniałym sopranem zachwyciła również solistka Agnieszka Kardas. Koncert poprowadził Andrzej Woźnicki. Obecni zostali poczęstowani papieskimi kremówkami, do których dołączona była sentencja św. Jana Pawła II. Uroczystość ta zbiegła się z jeszcze jednym jubileuszem. 21 kwietnia proboszcz, ks. Władysław Paś obchodził również 5-lecie pracy duszpasterskiej w moszczenickiej parafii. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Pizzerii Rocco, Katarzynie i Bogdanowi Jarosom, właścicielom sklepu ABC oraz Piotrowi Kowalczykowi za pomoc przy organizacji uroczystości.
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ IM. KRZYSZTOFA SŁAWSKIEGO
7 kwietnia 2018 roku w gminno-szkolnej hali sportowej w Moszczenicy im. Romana Kaźmierczaka rozegrano turniej piłkarski chłopców rocznika 2011 imienia zmarłego rok temu Krzysztofa Sławskiego, wieloletniego działacza Włókniarza Moszczenica oraz Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim.
DZIEŃ KOBIET
Uroczysty koncert był okazją do wręczenia nagrody dla Kobiety Roku, przyznawanej przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Otrzymała ją mieszkanka Kosowa, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski i Europy, zawodniczka Klubu OYAMA Karate WASHI - Angela Szulc. Tegoroczna laureatka na co dzień jest żołnierzem Wojska Polskiego, lekarzem – studentką VI roku medycyny na Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Specjalną nagrodę Wójta otrzymał również Dariusz Szulc - trener i wychowawca młodych pokoleń, prywatnie mąż pani Angeli.
Oboje dziękowali za docenienie i nie kryli zaskoczenia. Dziękowali za wyróżnienie i za pomoc w szoleniu i wychowywaniu młodych zawodników.- Mam nadzieję, że uda nam się wychować godnych następców - mówił, odbierając nagrodę z rąk wójta Marcelego Piekarka, Dariusz Szulc.
Nagrodę i czek na 500 złotych za wybitne osiągnięcia sportowe, wręczył Angeli Szulc dyrektor moszczenickiego GOKISu, Jerzy Korytkowski. Zawodniczka wielkorotnie wygrywała rankingi Najlepszych Zawodników Polskiej Federacji Karate OYAMA.
Angela Szulc
Do jej najważniejszych osiągnięć sportowych należą:
- 1 miejsce w kumite (walki) w Mistrzostwach Polski Moszczenica 2013 rok
- 3 miejsce w kata w Mistrzostwach Europy Białoruś 2013 rok
- 2 miejsce w kumite w Pucharze Polski 2013 rok
- 2 miejsce w kumite w Mistrzostwach Polski Andrychów 2014 rok
- 3 miejsce w kumite w Pucharze Polski Jelenia Góra 2014 rok
- 3 miejsce w kata w Mistrzostwach Polski Tychy 2014 rok
- 1 miejsce w kata, 2 miejsce w kobudo w Mistrzostwach Polski Koło 2015 rok
- 1 miejsce w kata, 1 miejsce w kobudo w Mistrzostwach Polski Olkusz 2016 rok
- 1 miejsce w kumite, 1 miejsce w kata, 1 miejsce w kobudo w Mistrzostwach Europy Wałbrzych 2016 rok
W 2017 roku Angela Szulc zajęła 1. miejsce w kata, 2. Miejsce w Kobudo, 2 miejsce w knockdown na Mistrzostwa Polski 3. w knockdown, 3 miejsce w kata na otwartych Mistrzostwach Europy w Estonii.
Dariusz Szulc
To był bardzo dobry rok dla całego klubu. Polska Federacja OYAMA Karate uznała go najlepszym klubem w Polsce, najlepszym trenerem wybrany został – prezes Klubu OYAMA Karate, prywatnie mąż Kobiety Roku 2018 - Sensei Dariusz Szulc 4 Dan.
- Dariusz Szulc działa na rzecz naszej gminy od wielu lat. Był współzałożycielem i pierwszym drużynowym 86 PDH Knieja im Stefana Karaszewskiego, która ma swoją siedzibę w Kosowie skąd pochodzi pan Darek.On i jego żona to ludzie z pasją i warto doceniać ich działaność podkreślał wójt Marceli Piekarek. - Statuetka i czek na 500 złotych to tylko symboliczne podziękowania za wkład w życie naszej gminy.
Najlepsze życzenia
Koncert zgromadził liczną publiczność. Panie, które przybyły w czwartkowy wieczór do moszczenickiego GOK zostały obdarowane pięknymi tulipanami. W imieniu wszystkich panów życzenia złożył wójt Piekarek. Na scenie wystąpili m.in. Kapela Tolka Gałązki oraz dziewczęta z zespołu tańca nowoczesnego Project Dance pod kierunkiem Izabeli Obszarny.
Tytuł Kobiety Roku Moszczenickiego GOK-u przyznano do tej pory dwukrotnie. Wcześniej otrzymały go:
- w 2016 r. - Katarzyna Kuwerska – sportsmenka tenisistka Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego w Moszczenicy;
- w 2017 r. Elżbieta Góra – nauczyciel, działacz i animator kultury, wychowawca dzieci i młodzież, kierownik zespołu JACY TACY MOSZCZENIACY.
III GALA BOKSU - MOSZCZENICA 2018
Moszczenicka hala sportowa stała się areną III Gali Boksu. W ringu walczyło 65 zawodników z klubów z całej Polski. Bokserzy (mężczyźni i kobiety) rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych - junior, kadet i senior. Pojedynki sędziował wicemistrz olimpijski i wicemistrz świata, Paweł Skrzecz. Zawody uroczyście otworzyli wicestarosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak i wójt gminy Marceli Piekarek.
BEZPIECZNE FERIE Z GOKIS
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Bezpiecznych ferii w GOKiS!
VI MEMORIAŁ IM. ROMANA KAŹMIERCZAKA
Drugie miejsce Włókniarza Moszczenica! 27 stycznia 2018 roku w hali sportowej w Moszczenicy odbył się VI Memoriał im. Romana Kaźmierczaka w piłce halowej chłopców z rocznika 2006. W bardzo silnie obsadzonym turnieju wystartowało osiem drużyn: GLKS Włókniarz I Moszczenica, GLKS Włókniarz II Moszczenica, UKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski; RAP Radomsko, Concordia Piotrków Tryb., ZKS Włókniarz Zelów, Szczerbiec Wolbórz, UKS Gmina Rozprza, Zwycięzcą okazała się drużyna UKS-u Piotrcovii Piotrków Tryb., która dopiero po rzutach karnych pokonał Włókniarza I Moszczenica, w regulaminowym czasie było 0:0. Trzecie miejsce na podium wywalczyła drużyna RAP Radomsko. Najlepszym strzelcem turnieju został zawodnik Piotrcovi Piotrków Tryb. – Filip Sypiański autor trzech trafień. Najlepszym bramkarzem turnieju wybrany został golkiper Włókniarza Moszczenica – Jarosław Nowak, który nie wpuścił żadnej bramki z gry – jedynie w meczu finałowym w konkursie „jedenastek”.
VI MISTRZOSTWA W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ STRAŻAKÓW OSP GMINY MOSZCZENICA
OSP Kosów zgarnia wszystko!!! 21 stycznia 2018r. w Gminno-Szkolnej Hali Sportowej im. Romana Kaźmierczaka w Moszczenicy rozegrane zostały VI Mistrzostwa w halowej piłce nożnej strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Moszczenica. Do zawodów zgłosiło się 9 jednostek z terenu gminy. Zwycięzcą rozgrywek zostali druhowie z OSP Kosów, którzy po zaciętym i pełnym emocji spotkaniu finałowym pokonali druhów z OSP Kiełczówka 1:0. Trzecie miejsce w turnieju wywalczyli strażacy z Moszczenicy, którzy w małym finale pokonali druhów z OSP Sierosław 5:1. Najlepszym bramkarzem turnieju wybrany został Paweł Pałygiewicz, a królem strzelców został Piotr Świątek - autor pięciu trafień (obaj z OSP Kosów). W zwycięskiej drużynie grali: Marcin Świątek, Piotr Świątek, Paweł Świątek, Rafał Jagodziński, Marcin Wiktor, Piotr Kuwerski, Mateusz Gomula, Dariusz Góralczyk, Marcin Ungier, Łukasz Karbowiak, Paweł Pałygiewicz. Turniej Odbywa się pod patronatem Wójta Gminy Moszczenica – Marcelego Piekarka, Prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP – Dariusza Magacza, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy – Jerzego Korytkowskiego oraz Prezesa OZPN Piotrkowie Tryb. – Stanisława Sipy. Zwycięzcy reprezentować będę gminę Moszczenica na mistrzostwach powiatowych, które rozegrane zostaną 28 stycznia również w moszczenickiej hali sportowej.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
19 stycznia 2018 roku obchodziliśmy w GOKiS Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji, w szczelnie wypełnionej Sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, uroczystość uświetniły występy dzieci z GOKiS oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach, którzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Śpiewane życzenia dla babci i dziadków złożył zespół Jacy Tacy Moszczeniacy. Zaproszeni goście z dumą patrzyli na swoje pociechy i gromkimi brawami podziękowali im za występy, my zaś dziękujemy dyrektorom szkół oraz nauczycielom za przygotowanie uroczystości.
KONCERT NOWOROCZNY - 26. FINAŁ WOŚP 2018
Podczas 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Moszczenicy zebrano 21.811 złotych i 29 groszy. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, fundatorom i darczyńcom! Moszczenicki finał uświetniły występy lokalnych zespołów i piotrkowskiej szkoły tańca JAST. Wręczono również nagrody laureatom Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Pieniądze zbierano w trakcie ulicznej zbiórki oraz podczas finałowego koncertu w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy. Były licytacje gadżetów Orkiestry oraz rzeczy ofiarowanych przez lokalne firmy i osoby prywatne. Licytowali mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz samorządowcy. Za datek do puszki można było też spróbować ciast upieczonych przez panie z ośmiu Kół Gospodyń Wiejskich, działających na terenie gminy. Wypieki smakowały bo gospodynie uzbierały w puszce 1261 zł.