AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 11 LISTOPADA 2008
Dnia 11 listopada 2008 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Moszczenicy odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczenicy. Część artystyczna miała miejsce w sali widowiskowej GOK-u. Rozpoczęła się ona przemówieniem Przewodniczącego Rady Gminy - Pana Marcelego Piekarka, który przedstawił w nim historię Polski i jej drogę do wolności. Po nim na scenie pojawili się członkowie koła teatralnego GOK, którzy przedstawili montaż słowno-muzyczny. Gwiazdą wieczoru był występ zespołu gospel METANOIA pokolenie JP2.
PRZEGLĄD ZESPOŁÓW LUDOWYCH POWIATU PIOTRKOWSKIEGO - 9 LISTOPADA 2008
Ponad 300 uczestników na scenie i rekordowa liczba publiczności na widowni. IV Przegląd Zespołów Ludowych Powiatu Piotrkowskiego przeszedł do historii. Festiwal ma w założeniach ukazanie i kultywowanie bogactwa kultury ludowej, integrację środowiska artystycznego, inspirowanie do powstawania nowych zespołów artystycznych, rozwijanie i umacnianie więzi i tożsamości z lokalnym regionalizmem. Na scenie GOK wystąpili artyści amatorzy w przedziale wiekowym od kilku do ponad 80 lat. Jurorzy: Zdzisław Miękus – choreograf, instruktor tańca, Mirosław Drożdżowski – kompozytor, gitarzysta i Przemysław Andrzej Nowak – instruktor muzyki mieli twardy orzech do zgryzienia. 7 gmin (Czarnocin, Rozprza, Ręczno, Wola Krzysztoporska, Wolbórz, Moszczenica, Sulejów), które zgłosiły się do przeglądu przygotowały 30 minutowe prezentacje pokazując dużą różnorodność jeśli chodzi o dorobek artystyczny. Można było zobaczyć i usłyszeć typowy folklor ludowy, ale także współczesne utwory i układy taneczne w wykonaniu przede wszystkim młodzieży. Po długich i burzliwych obradach jurorzy postanowili przyznać następujące nagrody. I miejsce – gmina Wolbórz II miejsce – gmina Moszczenica III miejsce – gmina Ręczno - KGW z Majkowic Wyróżnienie: Gmina Rozprza Wyróżnienia indywidualne: 1.Quadro Team z Sulejowa 2.Ola Wójtowicz z Sulejowa 3.Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Skrzaty” - gmina Wola Krzysztoporska Organizatorem przeglądu było Biuro Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Piotrkowie. Współorganizatorem - Gminny Ośrodek Kultury w Moszczenicy. Na zorganizowanie przegląd Starostwo Powiatowe pozyskało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na projekt „Tradycje Ludowe w Powiecie Piotrkowskim”. (źródło: www.powiat-piotrkowski.pl/)
II SZYDŁOWIECKIE SPOTKANIA SKRZYPKÓW LUDOWYCH IM. MARIANA BUJAKA - 5 PAŹDZIERNIKA 2008
5 października 2008 roku na Zamku w Szydłowcu odbyły się II Szydłowieckie Spotkania Skrzypków Ludowych im. Mariana Bujaka. W części konkursowej wystąpiło 20 muzyków z całej Polski. Udział brał także Mieczysław Czapla z Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy. Pan Mieczysław zajął 3 miejsce. Nie jest to jego jedyna nagroda. Na swoim koncie ma on również nagrody m. in. w Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej „Od kujawiaka do oberka – autentyzm i inspiracje” w Sieradzu, a także na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Panu Mieczysławowi od dziecka podobała się gra na akordeonie, ale za namową nauczyciela Jana Justyny wybrał skrzypce. Sukcesy swoje w dużej mierze zawdzięcza kierownikom Kapeli Ludowej „TKACZE”. Od 16 roku życia pracował w Łodzi w fabryce bawełnianej. Do muzyki powrócił w 2002 roku za namową Stanisława Cybuli, ówczesnego kierownika kapeli „TKACZE”. W kapeli brakowało skrzypiec i pan Mieczysław został zaproszony na próbę. W 2002 roku z kapelą wystąpił tylko raz. Nie był pewny czy chce grać na skrzypcach. Jednak Jan Łaski namówił go do pozostania. Jak sam mówi, jest samoukiem i będzie grał do śmierci. W Spotkaniach uczestniczył także najstarszy grający skrzypek w Polsce. Karol Głowacki ma 93 lata i reprezentował Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach. Pan Karol uczył się grać od 7 roku życia od ojca. Muzykami byli także jego ojciec i dziadek. Najstarszy skrzypek pamięta nasze miasto, gdyż przed wojną odbywał w Piotrkowie służbę wojskową. Szydłowieckie Spotkania są organizowane co roku. W zeszłym roku miały one charakter wojewódzki. W tym mają już charakter ogólnopolski. Odbywają się one dzięki wsparciu marszałka województwa mazowieckiego. Spotkania te mają na celu propagowanie kunsztu skrzypka ludowego, który zanika.
90-LECIE POWSTAWNIA OSP MOSZCZENICA - 28 WRZEŚNIA 2008
W niedzielę 28 września 2008r. Ochotnicza Straż Pożarna świętowała 90-lecie swego powstania. Uroczystość zapoczątkowała Msza Św. o godz 12.00 w kościele parafialnym. Po niej 0 godz. 13.00, odbyła się na pobliskim stadionie sportowym GLKS "Włókniarz" defilada przybyłych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy otrzymali także medale i odznaczenia. Złoty medal za zasługi otrzymali druhowie: Janusz Dymecki Waldemar Dutkiewicz Srebrny medal: Dh Rafał Pirek Brązowy: Dh Damian Wojtysiak Wśród odznaczonych brązowym medalem za zasługi są jeszcze: Michał Karbowiak Dawid Kędra Sebastian Zaborowski Piotr Jarek Maciej Jarek Rafał Majda Krystian Dymecki Łukasz Szczepanek Jakub Domański Odznaczenia za wysługę lat odebrali: Janusz Dymecki Lech Kaźmierczak Bronisław Magacz Paweł Karbowiak Waldemar Folszmanowicz Józef Sitek Damian Wojtysiak Włodzimierz Jeleń Rafał Pirek Dariusz Gajda Waldemar Dudkiewicz Marian Sitek Jacek Bielawski Jan Kaźmierczak Uroczystości uświetniły występy Zespołów Ludowych "Magda" i "Tkacze". Imprezę zakończyła zabawa taneczna.
IX DNI EUROPEJSKIEJ KULTURY LUDOWEJ - 6-7 WRZEŚNIA 2008
W niedzielę w związku z odbywającymi się IX Dniami Europejskiej Kultury Ludowej i Ogólnopolskimi Dożynkami Jasnogórskimi Kapela "TKACZE" zaprezentowała się w Częstochowie obok zespołów z Szwecji, Węgier, Portugalii i Serbii.
V JARMARK WOJEWÓDZKI - 5-7 WRZEŚNIA 2008
Prezentacje gmin i powiatów regionu łódzkiego, koncerty, kiermasze, prezentacje sztuki ludowej, pokazy walk rycerskich i parada uliczna - to niektóre atrakcje trzydniowego V Jarmarku Wojewódzkiego, który trwał w Łodzi w dniach 5-7 września 2008 roku.. Jarmark zainaugurował w piątek wieczorem koncert "Ziemia Obiecana" w Filharmonii Łódzkiej, podczas którego filharmonicy wykonali m.in. kompozycje Wojciecha Kilara z filmu "Ziemia Obiecana", Piotra Marczewskiego ("Między ustami a brzegiem pucharu", "Znachor") oraz Henryka Kuźniaka ("Na kłopoty Bednarski"). Łódzki jarmark organizowany przez Urząd Marszałkowski to największa impreza promocyjnej w regionie. Jego podstawowym celem jest integracja społeczności regionu, kultywowanie i upowszechnianie folkloru oraz promocja i prezentacja twórczości artystycznej i ludowej. "Jarmark jest okazją do prezentacji wszystkiego, co składa się na dziedzictwo kulturowe regionu łódzkiego" - stwierdził marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak. Tegoroczna impreza miała jednak charakter ponadregionalny. Zaprezentowali się na niej także przedstawiciele innych województw oraz regiony partnerskie z Austrii, Francji, Węgier, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Jarmark miał miejsce na głównej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej. Przez cały weekend ponad 120 wystawców zaprezentowało swój potencjał gospodarczy lub przedstawiło ofertę turystyczną i kulturalną. Dla mieszkańców województwa przygotowano wiele atrakcji. Zobaczyć będzie można m.in. pokazy walk rycerskich, tai chi i sztuki cyrkowej, a także umiejętności strażaków, tresury policyjnych psów oraz wystawę kolekcji zagranicznych mundurów policyjnych. Podczas imprezy na trzech scenach wystąpi kilkanaście kapel ludowych i zespołów muzycznych. Wśród nich nie zabrakło również przedstawicieli gminy Moszczenica, którą dumnie reprezentował zespół "Tkacze", działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Moszczenicy. Gwiazdami jarmarku będą zespoły Lady Pank, Big Cyc i Majka Jeżowska. Na wystawach i kiermaszach twórczości ludowej odwiedzający mogli zobaczyć oraz kupić wyroby rękodzieła artystycznego, przyjrzeć się pracy ich twórców, a także poznać kuchnię regionalną degustując lokalne przysmaki. W niedzielę Piotrkowską przeszła parada uliczna z udziałem orkiestr dętych, szczudlarzy i grupy harleyowców.
POŻEGNANIE WAKACJI - 31 SIERPNIA 2008
Klub HDK - PCK i Gminny Ośrodek Kultury byli organizatorami "Pożegnania Wakacji" pod hasłem "BRATERSTWO KRWI" W programie przewidziano akcję krwiodawstwa, gdzie wszyscy chętni do niesienia pomocy, mogli oddać ten najcenniejszy lek. Imprezie towarzyszył turniej piłki noznej rozgrywany między drużynami z Gazomii Starej, Gajkowic, Kosowa i Rękoraja, który okazał się w bezkonkurencyjny i wygrał mecz finałowy. Dla tych, którzy nie mogli wyjść na boisko, przewidziano inne dyscypliny sportowe: rzut do tarczy, podnoszenie odważnika 17.5kg, badanie siły uderzenia młotem, nauka chodzenia na szczudłach i jazdy z fajerką. Najmłodsi mogli skorzystać ze zjeżdżalni, pojeździć na quadzie lub poskakać na batucie. Imprezie towarzyszyła muzyka i grill do późnych godzin wieczornych.
DOŻYNKI GMINNE - 17 SIERPNIA 2008
Gminny Ośrodek Kultury w Moszczenicy po raz kolejny był głównym organizatorem
Dożynek Gminnych, które odbyły się 17 sierpnia 2008 roku na stadionie GLKS
Włókniarz Moszcznica. Pomimo zaplanowania imprezy na dwa dni, z powodu złych
warunków atmosferycznych, główne imprezy miały miejsce w niedzielę. Imprezę
rozpoczął turniej piłki nożnej drużyn amatorskich o mistrzostwo gminy
Moszczenica. Część oficjalną rozpoczęła Msza Święta, odprawiona w kościele
parafialnym w Moszczenicy, z którego korowód dożynkowy przemaszerował na teren
stadionu, gdzie powitano przybyłych gości chlebem dożynkowym. Koła Gospodyń
Wiejskich z terenu naszej gminy przekazały wieńce dożynkowe władzom gminy i
powiatu. Wśród przybyłych gości znaleźli się m. in. Stanisław Cubała, Marek
Mazur, Józef Telus, Grzegorz Misztal, Wieslaw Pędziwiatr, Adam Daszkowski, Jacek
Bogusławski, Piotr Wojtysiak, Stanisław Jastrzębski i Marek Mosiński.
Odwiedzający mogli obejrzeć występ kapeli ludowej "Tkacze". Zespół pieśni i
melodii ludowych "Kleofas" z Katowic, przedstawili program przedstawiający
kulturę Ślaska. Po nich na scenie pojawił się zespół "Rzgowianie", który
zaprezentował się w tańcach szlacheckich, krakowskich oraz łowickich. Wystąpił
również kabaret z Konopi oraz z GOK Moszczenica. Po wystepach miała miejsce
zabawa do białego rana.
38 ŚWIATOWY KONGRES ROLNIKÓW IFAP - 11 CZERWCA 2008
Przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich uczestniczyli w uroczystości otwarcia 38 Światowego Kongresu Rolników, która odbyła się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Uczestników i gości Kongresu, wśród których był wicepremier Waldemar Pawlak, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki i minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak organizatorzy przywitali pięknym mazurem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo oraz polonezem w wykonaniu zespołu Promni. Wystąpiła tam również kapela ludowa "Tkacze" przedstawiając własną interpretację utworu "Kwiaty polskie" Następnie gości powitał gospodarz Kongresu – Władysław Serafin. Prezydent IFAP Jack Wilkinson przypomniał najważniejsze problemy światowego rolnictwa – wzrost cen żywności, pogarszające się warunki klimatyczne, straty w produkcji rolnej, sięgające nieraz nawet 50 procent zbiorów oraz brak strategii rozwoju rolnictwa w wielu krajach. Trzeba tym problemom stawiać czoła, angażując rządy poszczególnych krajów, tak by rolnictwo stało się znowu siłą napędową ich gospodarki – powiedział Wilkinson. Podkreślił też, że Światowa Federacja Producentów Rolnych staje się coraz silniejszą organizacją – w ciągu ostatniego roku do IFAP dołączyło aż 20 nowych organizacji rolniczych. Witając rolników z całego świata przybyłych na Kongres wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że w Polsce jest spore zainteresowanie ważnymi problemami światowego rolnictwa - dyskusją o światowym handlu żywnością, o żywności genetycznie modyfikowanej czy o zmianach klimatycznych, a przede wszystkim o problemie zrównoważonego rozwoju. Minister rolnictwa Marek Sawicki podkreślił, że w Unii Europejskiej trwa dyskusja, czy powinno się otwierać rynek europejski dla produktów rolnych z krajów trzeciego świata. Ale żeby tak się stało, potrzebne są gwarancje, że produkty te będą bezpieczne według kryteriów obowiązujących w Europie. Minister rolnictwa mówił też o rosnących cenach żywności, podkreślając, że przyczyną tego negatywnego zjawiska jest zarówno skokowy wzrost cen paliw jak i spekulacja na rynku żywnościowym. Rolnicy w Europie nie mogą już obniżać kosztów produkcji, muszą natomiast wypracować mechanizmy chroniące ich przed wzrostem cen. Ostatnie wystąpienie na uroczystości otwarcia Światowego Kongresu Rolników dotyczyło zmian klimatycznych i ich wpływu na rolnictwo. Referat na ten temat wygłosił Michael Jarraud – sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej. Uroczystość zakończył występ zespołów ludowych z Żywca, Ziemi Opolskiej i Ziemi Łowickiej. źródło: WWW.kongers.kolkarolnicze.eu
PIKNIK W KOSOWIE - 8 CZERWCA 2008
Gminny Ośrodek Kultury w Moszczenicy oraz Straż Pożarna z Kosowa zjednoczyły swe siły aby zorganizować jedną z bardziej udanych imprez plenerowych - piknik w Kosowie. Miał on miejsce w strażnicy OSP. Rozpoczął się on turniejem tenisa stołowego, aby po chwili przenieść się na murawę boiska, gdzie naprzeciw stanęli zawodnicy OSP Kosów i Włókniarza Moszczenica. Udany mecz rozegrali również Radni Gminy Moszczenica z druhami z Kosowa. Przez cały czas imprezy wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z broni pneumatycznej, a dzieci wziąć udział w różnych konkursach - m.in. skokach w workach. Najbardziej spodobała się naszym milusińskim zabawa w pianie, gdzie poszukiwali ukrytych nagród. Nad porządkiem imprezy czuwał prawdziwy kowboj - p. Dominik Molsa. Spokój zebranym zakłócił pożar samochodu, który został jednak szybko ugaszony przez strażaków z Moszczenicy. Chociaż akcja gaśnicza wyglądała dramatycznie, był to pokaz umiejętności strażaków, którzy zaprezentowali również specjalistyczny sprzęt do wydobywania ofiar z wnętrza pojazdów. Podczas pikniku zaprezentowały się również zespoły dzialające w GOK - Wesołe Wełniaczki, Paragraf, Kaskada, a koncert mandolinowy dały Wiolinki. Na daskach sceny OSP w Kosowie wystąpił również kabaret. Wieczorem sala OSP zebrali sie fani piłki nożnej, gdzie na dużym telebimie, można było obejrzeć na żywo mecz Polska-Niemcy.
DZIEŃ MAMY - 17 MAJA 2008
Gminny Ośrodek Kultury w Moszczenicy zorganizował po raz kolejny koncert muzyczny z okazji Dnia Matki. Obchody otworzył kierownik GOK - Jerzy Korytkowski. Zabrał również głos Przewodniczący Rady Gminy - pan Marceli Piekarek (na zdjęciu), który wręczył symboliczny bukiet kwiatów najstarszej mamie w gminie Moszczenica - pani Janinie Bogus, która skończyła 98 lat. Przybyli goście mogli podziwiać występy zespołów działających w GOK - zespołu tańca nowoczesnego - "STARS" oraz "Wesołych Wełniaczków". Zaprezentowali się również młodzi artyści z koła teatralnego. Główną atrakcją wieczoru był występ znanego polskiego tenora - Witolda Matulki i jego gości, którzy zaśpiewali m.in "Brunetki, blondynki" oraz "Wielka sława to żart."
PIKNIK Z GOKiem - 2 MAJA 2008
Gminny Ośrodek Kultury w Moszczenicy, tradycją lat ubiegłych, był organizatorem Majówki. Impreza odbyła się na stadionie "Włókniarz". Zabawę rozpoczął mecz piłki nożnej, a naprzeciw siebie stanęli druhowie z OSP w Moszczenicy i OSP w Rozprzy. Wszyscy chętni mogli również wziąć udział w konkursie strzeleckim. Młodzież, pod okiem instruktora, mogła nauczyć się elementarnych zasad obchodzenia z bronią. Odwiedzający majówkę mogli również obejrzeć występy Orkiestry Dętej z Moszczenicy oraz laureatów XII Gminnego Przeglądu Piosenki Dziecięcej. Gwiazdą wieczoru był Paweł Nowak - jeden z laureatów programu telewizyjnego Idol, występujący z zespołem "Za Friko". Goście bawili się do białego rana na dyskotece pod gwiazdami. Dyrektor GOK dziękuje wszystkim, którzy przybyli na Majówkę i zaprasza na kolejne imprezy organizowane przez GOK w Moszczenicy.
PRZEGLĄD STOŁÓW I PALM WIELKANOCNYCH ZIEMI PIOTRKOWSKIEJ - 16 MARCA 2008
Gminny Ośrodek Kultury w Moszczenicy i Starostwo Powiatowe w Piotrkowie już po raz trzeci zorganizowali Przegląd Stołów i Palm Wielkanocnych Ziemi Piotrkowskiej. Odwiedzający mogli obejrzeć prezentacje stołów wielkanocnych, zgodne ze zwyczajami regionu w zakresie tradycyjnych potraw, sposobu ekspozycji i dekoracji oraz prezentacje palm wielkanocnych ukazujące symbolikę i znaczenie palmy w obrzędowości ludowej. Celem imprezy jest ochrona dziedzictwa kulturowego, a przede wszystkim pielęgnowanie tradycji ludowych w zakresie obrzędowości wielkanocnej celem przekazania jej następnym pokoleniom. Oprócz tego ważne jest ocalenie od zapomnienia charakterystycznych dla naszego regionu elementów tradycji. Podczas przeglądu zaprezentowali się przedstawiciele poszczególnych gmin i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu. Wszyscy uczestnicy otrzymali równorzędne nagrody finansowe i rzeczowe, a specjalne wyróżnienie za prezentowaną palmę wielkanocną zdobył Zespół Szkół Rolniczych w Czarnocinie. Przegląd odbył się 16 marca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy. Starosta Piotrkowski dziękuje wszystkim uczestnikom za przygotowanie wspaniałych prezentacji wielkanocnych, za udział w przeglądzie oraz zaprasza do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji.